گالری تصاویر
پینوندهای مهم

اخبار > دیدار و گفتگوی سفیر کشورمان در کویت با سردبیر روزنامه «الرای»


  چاپ        ارسال به دوست

فعالیت رسانه ای

دیدار و گفتگوی سفیر کشورمان در کویت با سردبیر روزنامه «الرای»

سفیر جمهوری اسلامی ایران در کویت  با سردبیر روزنامه پرشمار «الرای» دیدار و پیرامون گسترش روابط رسانه ای دو کشور و مبادله گروه های خبری و مطبوعاتی بحث و تبادل نظر کرد.

آقای محمد ایرانی در این دیدار ضمن تشریح مواضع اصولی جمهوری اسلامی نسبت به تحولات منطقه و تلاش مداوم برای اعتمادسازی و تنش زدایی با همه همسایگان گفت:

پیوندهای ناگسستنی اجتماعی و خانوادگی دو ملت ریشه در تاریخ کشورهای مان دارد و زمان آن فرا رسیده است که این روابط کهن توسعه و تقویت گردد. وی ابراز امیدواری کرد با مبادله هیأت های رسانه ای میان دو کشور همسایه و مسلمان بتوان خبرهای دقیق و صحیحی از اوضاع دو کشور به افکار عمومی ارائه داد، زیرا خبرهای ایران به نقل از رسانه های بیگانه عموماً به صورت مغرضانه و غیر واقعی منعکس می شود.

آقای ولید الجاسم ضمن خوشامدگویی و تشکر از حضور سفیر کشورمان در مجموعه رسانه ای «الرای» گفت: ملت کویت علاقه خاصی به مردم ایران دارند و نقش ایرانیان در آبادانی و ساخت و ساز کویت نوین انکار ناپذیر است. الجاسم افزود: من با همه اقشار جامعه کویت ارتباط نزدیکی دارم و به این جمع بندی رسیده ام که جایگاه و منزلت جمهوری اسلامی به خصوص بعد از تحولات اخیر منطقه تعالی یافته و مورد تقدیر و ستایش قرار گرفته است. الجاسم در مورد امکان ازسرگیری مذاکرات آشتی جویانه با عربستان سعودی از سفیر کشورمان پرسید که آقای ایرانی در پاسخ گفت:

همواره برای تفاهم و گفت و گو با ریاض اعلام آمادگی کرده ایم ولی عربستان هرگز حاضر به گفت و گو نشده است. سردبیر «الرای» در مورد جنگ یمن سؤال کرد که سفیر کشورمان توضیح داد که حوثی ها همواره برای حل بحران یمن اعلام آمادگی کرده اند و ما هم آنان را به مذاکره تشویق کرده ایم ولی طرف های مقابل یمن نمی خواهند شکست را بپذیرند. الجاسم تأکید کرد که جنگ یمن بی حاصل بوده و عبدربه هادی نمی تواند حتی جانش را حفظ کند و یک شخصیت ورشکسته است و عربستان سعودی نیز در بن بست قرار گرفته است.

محمد ایرانی اعلام کرد، ایران آماده است به افراد موسوم به «بدون» که اصالتاً ایرانی هستند و مي توانند ايراني بودن خود را ثابت كنند، تابعیت بدهد. زیرا ایران از فرزندان خود دست نمی‌کشد و اگر هر یک از "بدون‌ها" بتواند ریشه ایرانی بودن خود را ثابت کند ما از آن استقبال کرده و به جزئیات دیگر رسیدگی می‌کنیم و پس از آن وی می‌تواند تابعیت جمهوری اسلامی دریافت کند و شرط اقامت در ایران نیز معیار ما نیست و این فرد می‌تواند با داشتن تابعیت ایرانی به زندگی خود در کویت ادامه دهد. او در عین حال یادآوری کرد که جمهوری اسلامی تابعیت خود را به کسی که شایسته‌اش نباشد، نمی‌دهد. سفیر ایران در کویت همچنین گفت که ایران از سرمایه‌گذاران کویتی استقبال می‌کند و تسهیلات لازم را به آنها اعطا می‌کند همچنانکه چندین پروژه سرمایه‌گذاری کویت در اصفهان و مشهد و غیره است که در حال حاضر فعال و دایر است و ما پیش‌بینی می‌کنیم موفقیت زیادی کسب کند.

وی افزود در صورتی سرمایه‌گذاری یک فرد به مبلغ ۲۵۰ هزار دلار در ایران یا سپرده‌گذاری این مبلغ در بانک‌های ایرانی، به آن فرد به مدت پنج سال اقامت مجانی داده می‌شود، علاوه بر آن تسهیلاتی مانند روادید سالانه چند سفره، به آسانی برای اتباع کویتی صادر می‌شود. ایرانی در پاسخ به این سوال الجاسم که آیا افرادی که به ایران سفر می‌کنند در صورتیکه گذرنامه‌های آن‌ها ممهور به مهر ایران باشد با مشکل در دریافت روادید آمریکایی و اروپایی مواجه نمی‌شوند، گفت: در حال حاضر مسئولان ایرانی در مبادی ورودی گذرنامه‌ها را مهر نمی‌زنند بلکه سعی شده است ورود اتباع خارجی به ایران به صورت الکترونیکی ثبت شود و به گردشگران نیز کارت خارجی مهر شده داده می‌شود. یادآوری می شود روزنامه «الرای» یکی از قدیمی ترین نشریات کشورهای شورای همکاری است که در سال 1340 تأسیس شده و در بسیاری از کشورهای منطقه مانند عربستان سعودی، مصر، لبنان، بحرین و قطر توزیع می شود. شبکه ماهواره ای « الرای» نیز وابسته به همین روزنامه فرامنطقه ای است که در سال2006 نام آن از «الرای العام» به «الرای» تغییر یافت.


١٣:٢٤ - 1398/06/18    /    شماره : ٥٨٦٢٨٨    /    تعداد نمایش : ٦خروج
اداره کل ارزیابی و نظارت
سامانه تایید اسناد کنسولی
برای تایید کلیه اسناد کنسولی و دانشجویی اعم از وکالتنامه ، گواهی امضا، تایید مدارک دانشجویی و پزشکی امکان پذیر است
سامانه روادید الکترونیکی
امکان دریافت روادید الکترونیک به صورت برخط در این سامانه تعبیه شده است
سامانه امور کنسولی و ایرانیان
در این سامانه کلیه فرم های کنسولی و قوانین مربوطه درج گردیده است
کليه حقوق اين سايت متعلق است به وزارت امور خارجه جمهوري اسلامي ايران