گالری تصاویر
پینوندهای مهم

اخبار > مصاحبه سفیر جمهوری اسلامی ایران در کویت


  چاپ        ارسال به دوست

مصاحبه اختصاصی سفیر ایران در کویت

مصاحبه سفیر جمهوری اسلامی ایران در کویت

علی رضا عنایتی سفیر جمهوری اسلامی ایران در کویت در مصاحبه اختصاصی خود با روزنامه القبس ضمن اشاره به روابط دیرینه فرهنگی، اجتماعی، تاریخی، جغرافیایی و پیوندهای خونی میان دو ملت، بر نقش امیر کویت در سرعت بخشیدن به گفت و گوهای ایران وکشورهای عربی خلیج فارس(م) تأکید کرد و گفت: برای حضور امیر کویت در نشست دوره ای گفت و گوهای همکاری آسیا که قرار است به زودی در تهران برگزار می شود دعوتنامه ارسال شده است.

وی افزود: ابتکار کشورهای عربی خلیج فارس(م) برای گفت و گو با ایران، یک گام مثبت و بسیار پیشرفته است، زیرا گفت و گو نتایج عملی را به دنبال دارد. گفت و گو یک هدف نیست بلکه وسیله ای است برای رسیدن به اهداف مشخص. چنانکه ایران نیز با سفر دکتر حسن روحانی رئیس جمهور به کویت و پیامی به امیر کویت در این زمینه از آن استقبال کرد و آن را رویکردی مثبت و ارزنده برای مدیریت بحران در منطقه دانسته است. بنابراین مادامی که این رویکرد هنوز وجود دارد، باید برای انجام گفت و گو، فعال سازی و ثمربخشی آن اقدام نمود. هرچند گاهی شرایط به طور غیر قابل پیش بینی رقم می خورد و بر موضوع تأثیر می گذارد. به هرحال این مکانیسم تنها شیوه مدرن امروزی برای حل مشکلات است. همانگونه که همه می دانیم منطقه شرایط سخت و دشواری را پشت سر می گذارد، به طوری که هنوز پرونده ای بسته نشده که پرونده های پیچیده دیگری باز می شوند. ما طرفدار گفت و گو هستیم زیرا گفت و گو مبتنی بر اصل برد- برد می باشد و هیچ یک از طرفین احساس زیان نمی کند.

وی ادامه داد: گفت و گو جهت حل مشکلات و افزایش سطح روابط، در هر شرایط ممکن می باشد. خروج آمریکا از برجام هیچ ربطی به گفت و گوها ندارد، پیام امیر کویت برای گفت و گو، شاید فعال نباشد اما یک پیام زنده است و نتیجه خواهد داد. این موضوع به منطقه و گفت و گو میان همسایگان مربوط می شود و هیچکس نمی تواند از خارج بر آن تأثیر بگذارد. فرزندان این منطقه در سختی و شادی یکدیگر شریک می باشند، همدیگر را یاری می کنند، هیچکس نمی تواند ما را ازهمدیگر جدا کرده یا مانع تراشی کند و برای ما برنامه ریزی نماید. ایران یک کشور مسئولیت پذیر است، در برقراری ثبات و امنیت در منطقه نقش مثبت داشته، با همسایگان خود تعامل دارد و همانگونه که دکتر روحانی شش سال پیش در ابتدای ریاست جمهوری خود نیز اعلام نمود، روابط ایران با کشورهای منطقه باید مستحکم، درست و دقیق باشد. تمام تردیدها و تشکیک ها می تواند از طریق گفت و گو و شفاف سازی، البته بدون تأثیرپذیری خارجی، برطرف می شود. ما فرزندان این منطقه هستیم، برای آن تصمیم گیری می کنیم و آینده آن را می سازیم. امید است همکاری، همبستگی و کار مشترک جهت نمای ما در روشن سازی مسائل باشد. ایران در مبارزه با تروریسم در منطقه نقش مثبتی را ایفا نموده است و از گفت و گوهای سیاسی در حل بحران کشورهای یمن، سوریه و عراق حمایت می کند. آینده سوریه چنانچه با یک روند سیاسی بدون جنگ در آن کشور پیش رود، امید بخش خواهد بود. ایران از روند سیاسی و قانونی در عراق پشتیبانی می کند و از کویت به خاطر برگزاری کنفرانس بازسازی عراق تشکر و قدردانی می نماید. جمهوری اسلامی ایران بنا به خواسته دولت های عراق و سوریه در این کشورها حضور دارد، از روند سیاسی در لبنان حمایت می کند و با قدرت در گفت و گوهای آستانه شرکت دارد. در مورد یمن نیز باید بگویم ادامه بحران به همین شکل بسیار اسفناک است، چنانچه شرایط در جهت گفت و گو تغییر کند، یقیناً اوضاع بهتر خواهد شد. چنانکه ایران نیز یک طرح چهار محوری را پیشنهاد داد و طرف های مربوطه را برای شرکت در گفت و گوهای یک سال پیش در کویت تشویق کرد. سفیر ایران به تعامل خوب و کمک های ارزنده ایران به کویت در زمان اشغال این کشور توسط عراق پرداخت و آن را نمونه ای از نقش مثبت ایران در منطقه برای کمک به همسایگان در شرایط بحرانی دانست.

سفیر جمهوری اسلامی ایران از استقبال تهران از چشم انداز 2035 کویت و آمادگی کامل آن برای همکاری در توسعه جزایر پنجگانه این کشور ، با توجه به پیشگام بودن ایران در زمینه ترابری و حمل و نقل کالا به آسیای مرکزی، خبر داد و آن را موجب پیشرفت و توسعه منطقه دانست و پیشرفت کویت را پیشرفت ایران و امنیت کویت و نیز عراق را جزو امنیت ایران خواند. عنایتی گفت: ما نمی خواهیم دیگران در فاصله هزاران کیلومتری منطقه را تحریک کنند، آنان باید منطقه را رها کرده و به حال خود واگذارند. در خصوص مناسبات سیاسی و اقتصادی دو کشور اظهار داشت: روابط معمولی و رایزنی ها میان دو کشور همواره ادامه دارد. البته بستر مناسب برای توسعه روابط در زمینه های گوناگون وجود دارد اما ما تنها در محدوده مشخص در حرکت می باشیم. در بعد اقتصادی نیز باید بگویم: حجم مبادلات تجاری میان ایران و کویت سالانه تنها 200 میلیون دلار می باشد، در حالی که مکانیسم های موجود بسیار بیشتر است و به فعال سازی روند اقتصادی از طریق کمیته های مشترک نیاز است که هم اکنون متوقف شده است.


١٤:٤٨ - 1397/05/15    /    شماره : ٥٢٩٠٣٥    /    تعداد نمایش : ١٥٧خروج
اداره کل ارزیابی و نظارت
سامانه تایید اسناد کنسولی
برای تایید کلیه اسناد کنسولی و دانشجویی اعم از وکالتنامه ، گواهی امضا، تایید مدارک دانشجویی و پزشکی امکان پذیر است
سامانه روادید الکترونیکی
امکان دریافت روادید الکترونیک به صورت برخط در این سامانه تعبیه شده است
سامانه امور کنسولی و ایرانیان
در این سامانه کلیه فرم های کنسولی و قوانین مربوطه درج گردیده است
کليه حقوق اين سايت متعلق است به وزارت امور خارجه جمهوري اسلامي ايران