گالری تصاویر
پینوندهای مهم

اخبار > عنایتی: خروج آمریکا از برجام به چالش کشیدن جدی خواسته جامعه جهانی است


  چاپ        ارسال به دوست

مصاحبه سفیر جمهوری اسلامی ایران در کویت

عنایتی: خروج آمریکا از برجام به چالش کشیدن جدی خواسته جامعه جهانی است

 علیرضا عنایتی سفیر جمهوری اسلامی ایران در کویت در مصاحبه اختصاصی خود با این روزنامه، خروج آمریکا از برجام را به چالش کشیدن جدی خواسته جامعه جهانی دانست و گفت:

برجام توافق چند جانبه، با تأیید شورای امنیت مطابق با مصوبه 2231 بوده و مورد استقبال جهان می باشد و یک توافق دوجانبه میان ایران و ایالات متحده نمی باشد. دکتر حسن روحانی رئیس جمهور در سخنان خود که پس از خروج امریکا از برجام ایراد شد، چارچوب گسترده ای را برای ادامه کار وضع نمود و دکتر محمد جواد ظریف را برای انجام یک سفر دوره ای و آغاز گفت و گوهای مستقیم با 5 کشور دیگر جهت بررسی پیامدهای ناشی از خروج آمریکا از برجام، مکلف نمود. هم اکنون نیز این سفر جهت اطمینان بخشی به ایران از سوی کشورهای مربوطه، آغاز شده است. البته این سفر هنوز کامل نشده اما در چین و روسیه فضا بسیار اطمینان بخش بوده وبر پایبندی شان به برجام تأکید داشته اند.

وی افزود:آژانس بین المللی انرژی اتمی به عنوان یک نهاد فنی ذیربط در گزارش اخیر خود صریحاً بیان کرده است برنامه های هسته ای ایران همچنان در چارچوب اصلی توافق انجام شده در سال 2015 م میان آن کشور و 6 کشور بزرگ جهان می باشد و این تأکیدی بر پایبندی ایران به تعهدات بین المللی خود است . گرچه این اولین گزارش با این مضمون نمی باشد. بنابراین ایران تا هنگامی که منافع آن از این طریق محقق گردد، به این توافق پایبند خواهد بود.

سفیر کشورمان اظهار داشت:

همانگونه که آژانس بین المللی انرژی اتمی نیز بارها و بارها گفته است، برنامه های اتمی ایران جهت اهداف صلح آمیز طرح ریزی شده است. ایران با امضای توافق هسته ای به همسایگان خود اطمینان بخشید و بارها براین موضوع تأکید نموده است که برای دستیابی به سلاح هسته ای تلاش نکرده و نمی کند. گرچه تا قبل از توافق هسته ای نگرانی هایی در این زمینه مطرح بود ، اما ایران حسن نیت خود را به جامعه بین المللی و کشورهای همسایه نشان داد. بنابراین دیگر توجیهی برای این نگرانی ها وجود ندارد، مگر این که این نگرانی ها ساختگی، از سوی برخی طرف ها ، جهت ایجاد جدایی میان کشورهای منطقه باشد. ایران بر همکاری های اقتصادی، امنیتی و سیاسی با همسایگان خود کاملاً تأکید دارد. عنایتی بیان کرد: تحریم های آمریکا بر ایران چیز جدیدی نمی باشد. از زمان پیروزی انقلاب در سال 1979 تا کنون آمریکایی ها همواره بر ما تحریم و مجازات اعمال کرده و روز به روز فشارها را بیشتر کرده اند. ما جمهوری اسلامی ایران توانسته است با اقتدار خود و توان ملت خود در برابر این تحریم ها ایستادگی کند و علی رغم تأثیرات نامطلوب و زیان آن ها بر اقتصاد کشور، تسلیم نشود. سفیر جمهوری اسلامی ایران خاطرنشان کرد: صراحتاً ، ایران همانند دیگر کشورها به قوانین و پروتکل های بین المللی پیرامون احترام به حاکمیت کشورها، تمامیت ارضی، عدم دخالت در امور داخلی آن ها پایبند است. به نظر من باید این عبارات کنار گذاشته شود و همواره بر راه های تقویت همکارهای مشترک اقتصادی، سیاسی و امنیتی تأکید گردد که به سود منطقه است.

ما به ادبیات جدیدی نیاز داریم که کشورهای منطقه را به هم نزدیک کند نه آن ها را از یکدیگر جدا کند. در مورد موضوع سوریه نیز ایران موضع آشکار و مخالفت خود با راه حل نظامی در آن کشور را از همان ابتدای بحران در سال 2011 اعلام کرده و بر ضرورت راه حل سیاسی در سوریه به دست خود مردم آن کشور تأکید نموده است. سوریه مراحل سخت بحران را پشت سرگذاشته و در آستانه رسیدن به یک راه حل سیاسی می باشد. دولت سوریه، دولت رسمی و قانونی آن کشور است ، به همین دلیل ایران طبق قوانین و پروتکل های بین المللی از آن حمایت می کند. جمهوری اسلامی ایران بخشی از راه حل سوریه است، لذا با قدرت در مذاکرات«استانه» شرکت نموده است. حضور ایران در سوریه در چارچوب تلاش برای حل بحران سیاسی آن کشور و ایستادگی در برابر خطر تروریسم است که منطقه را فراگرفته است. اما متأسفانه برخی خطر تروریسم و تلاش های ایران برای مبارزه با آن در عراق و سوریه را فراموش کرده و برای برهم زدن اوراق به آنچه به اصطلاح خطر ایران می نامند، پرداخته اند. ایران جزو ائتلاف بین المللی مبارزه با «داعش» نمی باشد و میان آن ها هیچگونه همکاری وجود ندارد. جمهوری اسلامی براساس اصول، ارزش ها و باور خود مبنی بر این که تروریسم خطری است که همه را تهدید می کند و هیچ کشوری از آن به دور نیست، با این خطر مبارزه می کند. ایران از عراق جدید و روند سیاسی آن حمایت می کند، زیرا برخورداری آن کشور از ثبات، امنیت و آرامش برای بازگشت به اقتدار گذشته به دست و اراده مردم عراق، برای تهران حائز اهمیت است. ایران با عراق دارای روابط خوب اقتصادی، تجاری و سرمایه گذاری است که بالغ بر 10 میلیارد دلار می باشد. ایران حضور نظامی در عراق و سوریه ندارد و تنها مستشاران ایرانی هستند. ایران از مذهب گرائی در عراق به دور است. روابط ما با برادران سنی همانند برادران شیعه است. ایران چنانچه قصد داشت براساس مذهب گرائی عمل کند، آن را در کشور خود اجرا می کرد.لازم به ذکر است10 میلیون نفر از شهروندان ایران از اهل تسنن هستند که دارای 30 نماینده در پارلمان و بیش از 10 هزار مسجد در مناطق مختلف سنی نشین کشور می باشند و براساس فقه اهل سنت عمل می کنند. این نکته نیز باید مورد توجه قرار داد انتخابات برپایه مذهب گرایی یا فرقه گرایی نمی باشد بلکه براساس استان ها است و قانون شهروندی برای همه یکسان می باشد . ایران براساس مذهب گرائی (فرقه گرائی) عمل نمی کند و نیازی به آن ندارد و تنها به همکاری های اقتصادی و سازنده با کشورهای گوناگون جهان اهتمام می ورزد. سفیر کشورمان همچنین بحران یمن را در طول تاریخ بی نظیر خواند و ادامه داد : شرایط انسانی در آن کشور بسیار بد و ناراحت کننده است. این بحران نیز به راه حل سیاسی یمنی – یمنی نیاز دارد. ایران بر ضرورت راه حل سیاسی در یمن از طریق مشارکت تمام گروه های یمنی در گفت و گوها تأکید دارد و از مذاکرات یکصد روزه انجام شده در کویت حمایت می کند. در خصوص اتهام ایران به حمایت از حوثی ها باید گفت:ایران طی سه سال گذشته هیچگونه حضوری در یمن و هیچگونه دخالتی در این بحران نداشته است. آنچه در مورد مجهزکردن حوثی ها با موشک های ایرانی گفته می شود، سخنی باطل است. چرا نمی گویند طرف دوم جنگ، موشک های آمریکائی دریافت می کند؟ عنایتی اقدام دونالد ترامپ مبنی بر انتقال سفارت آمریکا به قدس را یک چالش آشکار با جامعه بین المللی و احساسات 5/1میلیارد مسلمانان در جهان دانست و گفت:

این تصمیم تصادفی و یکباره نبوده و فاجعه دوم است که با فاجعه اول 70 سال پیش آن کشور، همزمان می باشد. سفیر جمهوری اسلامی ایران، همچنین روابط تهران و کویت را خوب و دیرینه خواند و به سفر 4 سال پیش امیر کویت به تهران و سفر رئیس جمهور کشورمان به کویت در سال گذشته اشاره نمود و افزود: امید است با توجه به برنامه توسعه کویت که شامل طرح های بزرگ توسعه و ساخت شهرها و بنادر جدید می باشد، زمینه برای همکاری های بیشتر فراهم گردد و این مناسبات در جهت منافع منطقه، در زمینه های تجاری، اقتصادی، فرهنگی و کنسولی گسترش یابد.

وی گفت : حجم مبادلات تجاری میان دو کشور حدود 200 الی 300 میلیون دلار می باشد و دو کشور می توانند در جهت منافع دو کشور و دو ملت ، مناسبات تجاری خود را رشد و توسعه بدهند. چنانکه سرمایه گذاری های کویت در ایران دیرینه و گوناگون می باشد. لازم به ذکر است ایران با اسناد رسمی ، سرمایه گذاری های خارجی را تأیید کرده و تلاش دارد بستر مناسب را در این زمینه ایجاد کند. لذا جای هیچگونه نگرانی وجود ندارد. چنانکه سالانه بیش از یکصد هزار شهروند کویتی به ایران سفر می کنند و چهل هزار شهروند ایرانی در کویت بسر می برند. کویت در حل اختلافات و ایجاد صلح در منطقه و جهان نقش ارزنده ای ایفا نموده و هیچ کس نقش آن را در حل بحران یمن ، گفت و گوهای ایران با کشورهای عربی خلیج فارس و حل اختلاف میان کشورهای عضو شورای همکاری را فراموش نمی کند و این برگرفته از سیاست مدبرانه و حکیمانه امیر این کشور است. وی توضیح داد: گفت و گوهای ایران و کشورهای خلیج فارس، مورد استقبال تهران قرار گرفت و آمادگی خود را برای حمایت از آن و ایجاد راهکارهای مناسب جهت ثمربخشی ان اعلام نمود.هم اکنون نیز ایران این گفت و گوها را متوقف ننموده و به نظر من این گفت و گوها هنوز زنده است، اما فعلاً دچار رکود شده و امید واریم ادامه یابد. همچنین در هفته گذشته مرحله دوم عملیات انتقال زندانیان ایرانی به داخل کشور انجام شد و 28 زندانی ایرانی برای ادامه دوران محکومیت خود در ایران، با هواپیمای اختصاصی به کشور انتقال داده شدند. همچنین 11 زندانی ایرانی نیز مورد عفو امیری قرار گرفته اند و از تلاش مسئولان کویتی در این زمینه تشکر می گردد.


١٦:٤٧ - 1397/02/26    /    شماره : ٥١٥٠٤٩    /    تعداد نمایش : ٧٥خروج
اداره کل ارزیابی و نظارت
سامانه تایید اسناد کنسولی
برای تایید کلیه اسناد کنسولی و دانشجویی اعم از وکالتنامه ، گواهی امضا، تایید مدارک دانشجویی و پزشکی امکان پذیر است
سامانه روادید الکترونیکی
امکان دریافت روادید الکترونیک به صورت برخط در این سامانه تعبیه شده است
سامانه امور کنسولی و ایرانیان
در این سامانه کلیه فرم های کنسولی و قوانین مربوطه درج گردیده است
کليه حقوق اين سايت متعلق است به وزارت امور خارجه جمهوري اسلامي ايران