گالری تصاویر
پینوندهای مهم

اخبار > مقاله به قلم سفیر : دیگر قدیمی شده است


  چاپ        ارسال به دوست

مقاله سفیر

مقاله به قلم سفیر : دیگر قدیمی شده است

علیرضا عنایتی سفیر جمهوری اسلامی ایران در مقاله ای با عنوان (دیگر قدیمی شده است) که در جراید محل منتشر گردید می نویسد:

طی مدت اخیر حرف و حدیث ها در مورد موضوعی عجیب و تلخ، که گاهی از سوی برخی مورد تصدیق و گاهی مورد تکذیب قرار می گیرد، زیاد شده است. این در حالی است که شعار "توسعه طلبی صفویه ایرانی" که سال ها تبلیغ می شد، دیگر اثر خود را از دست داده و هم اکنون سخن از هیمنه ایران بر منطقه و سیطره آن بر تعدادی از کشورها و احیای امپراتوری فارس داغ شده است.

چنانکه در پیام هفته گذشته دکتر عبدالرحمن الجیران نماینده سابق مجلس، از طریق برخی روزنامه ها به اینجانب، نیز این موضوع مطرح شده بود. لذا برای رفع ابهام در درک سیاست خارجی ایران مناسب دیدم توضیحاتی را پیرامون هیمنه، سیطره و امپراتوری ادعاء شده ارائه بدهم . باید گفت: تلاش برخی از دنبال کنندگان مسائل ایران برای اثبات مقوله هیمنه ایران بر منطقه و احیای امپراتوری و استناد برآن، به خاطر نقل قول از منابع ضعیف، بی نتیجه است. لازم به ذکر است آنچه در مورد امپراتوری ایران و هیمنه آن بر تعدادی از کشورها گفته شده ، از زبان افراد غیر رسمی در جمهوری اسلامی ایران بیان شده واظهارات آنان، علاوه بر این که گاهی ناشی از یک درک اشتباه یا ترجمه ناقص یا سانسور بخشی از سخنان بوده، از دیدگاه سیاست خارجی ایران نیز رسمیت ندارد و یک موضع رسمی به شمار نمی رود. همچنین فراموش نشود که برخی بیگانگان برای تحقق اهداف سیاسی و امنیتی جهت اشاعه اصل«ایران هراسی» و ایجاد یک دشمن فرضی ، ایجاد نفرت، اختلاف، تفرقه و شکاف میان ایران و همسایگان آن، با قدرت هرچه تمام به ترویج این مقوله پرداخته اند. همانگونه که اخیراً نیز معاون رئیس جمهور آمریکا در کمیته امور مشترک آمریکا - اسرائیل«ایباک» به بیان این موضوع، ایران برای بازگرداندن امپراتوری فارس تلاش می کند، پرداخته است. این در حالی است که مسئولان عالی رتبه جمهوری اسلامی ایران، از جمله حسن روحانی رئیس جمهور در سخنان خود در هفتاد و دومین دوره مجمع عمومی سازمان ملل متحد مورخ 20 سپتامبر 2017 ، تأکید کرده اند ایران به دنبال احیای امپراتوری و هیمنه گری نمی باشد. علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی نیز اظهار داشته است زمان امپراتوری ها به پایان رسیده، جمهوری اسلامی درصدد زنده کردن آن و توسعه سرزمین های خود نمی باشد و تاکنون به هیچ یک از همسایگان خود تجاوز نکرده است(23 فوریه 2018). محمد جواد ظریف وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران نیز در مناسبت های مختلف از جمله « کنفرانس تاریخ ایران و روابط آن با کشورهای همجوار» که در دسامبر 2017 در تهران برگزار گردید، بیان کرده اند: ادعای تلاش ایران برای زنده کردن امپراتوری گذشته ، یک ادعای باطل است.

وی همچنین در کنفرانس امنیتی مونیخ نیز تأکید نموده است ایران نه تنها قصد هیمنه بر منطقه و سیطره بر کشورها را ندارد، بلکه با توجه به منافع درهم پیچیده کشورها، به کارگروهی، درقالب یک شبکه امنیتی فراگیر، می نگرد. زیرا که منطقه تنها از طریق اقدامی یکپارچه، بدون دخالت بیگانگان به ثبات و امینت می رسد و تمام کشورهای آن از حاکمیت، احترام متقابل وحق تعیین سرنوشت برخوردار می گردند. بنابراین ایران قبل از همه آمادگی خود را برای اجرای تعهدات و مسئولیت های خود در این زمینه اعلام می دارد. در اینجا بد نیست تأکید گردد برای بیان مواضع کشورها، نمی توان به سخنان و اظهارات غیر رسمی، استناد نمود و سخنان مقامات رسمی از جمله رئیس جمهور، رئیس مجلس و وزیر خارجه را که دارای مصداقیت است، نادیده گرفت . جمهوری اسلامی ایران نه تنها از ادبیات سلطه گری هیچگونه سودی نمی برد، بلکه با عملکرد برخی در این زمینه نیز مخالف است، اعمال سلطه از طریق جنگ، زور و قدرت را نمی پذیرد، به برنده و بازنده یا شکست و پیروزی در مسائل منطقه ای ایمان ندارد و بر اصل برد- برد برای پیشبرد تمام مسائل منطقه ای و تحقق آن ها از طریق روزنه گفت و گو تأکید دارد. باور ایران و مواضع رسمی آن بیانگر آن است که کشوری مسئولیت پذیر می باشد و همانند دیگران به اصول و ارزش های بین المللی ، از جمله احترام به حاکمیت کشورها و تمامیت ارضی آن ها، احترام متقابل ، عدم دخالت در امور دیگران وکشورهای همجوار، عدم متوسل شدن به زور پایبند و به دنبال همکاری های پایدار با همسایگان خود جهت ارتقای تجاری و شکوفایی اقتصادی است. زیرا تأمین منافع از طریق هیمنه گری و سلطه گری دیگر قدیمی شده است.


١٥:٠٥ - 1396/12/23    /    شماره : ٥٠٤٨١٥    /    تعداد نمایش : ٢٢١خروج
اداره کل ارزیابی و نظارت
سامانه تایید اسناد کنسولی
برای تایید کلیه اسناد کنسولی و دانشجویی اعم از وکالتنامه ، گواهی امضا، تایید مدارک دانشجویی و پزشکی امکان پذیر است
سامانه روادید الکترونیکی
امکان دریافت روادید الکترونیک به صورت برخط در این سامانه تعبیه شده است
سامانه امور کنسولی و ایرانیان
در این سامانه کلیه فرم های کنسولی و قوانین مربوطه درج گردیده است
کليه حقوق اين سايت متعلق است به وزارت امور خارجه جمهوري اسلامي ايران