گالری تصاویر
پینوندهای مهم

اطلاعات کلی

اطلاعات کلی درباره كويت

کُويت كشوري با مساحت 17818 مترمربع در غرب آسيا واقع شده است كه با کشورهای عراق و عربستان سعودی دارای مرزهای خاکی و با ايران از راه خليج فارس دارای مرزهای آبی مي باشد. اين كشور در سال 1961 به استقلال رسيد و 25 فوريه سالروز گراميداشت استقلال اين كشور است .

نوع حكومت كويت پادشاهي امير نشين است و پايتخت آن شهرالکويتمي باشد كه در مركز اين كشور واقع شده است. زبان رسمي مردم كويت عربی و افزون بر آن زبان انگليسی به دليل پيشينه حضور انگليسيها در اين کشور به عنوان زبان دوم از اهميت ويژه‌ای برخوردار می‌باشد.واحد پول كويت دينار است و هر دينار كويتي معادل 3 دلار آمريكا مي باشد .

جمعيت کويت در سال ٢٠١٨ ميلادی ٤.٠٥٠.٥٤٨ ميليون نفر برآورد شده است كه از اين تعداد  ۱٫۲ميليون نفر آنان شهروند کويتي و ۲٫۸ميليون نفر اتباع خارجی مي باشند. از ميان ساکنان کويت ۶۰درصد عرب تبارهستند (کويتی‌ها و شهروندان ديگر کشورهای عرب) و نزديک به ۳۸درصد ساکنان آن را تبار آسيايی تشكيل مي دهد. دين رسمي مردم کويت اسلام است. در مورد پيروان مذاهب اسلامی در کويت آماری رسمی وجود ندارد اما برآورد می‌شود که ۷۰درصد از شهروندان کويتی سنی و ۳۰درصد شيعه هستند . در اين كشور اديان آسماني در كمال آزادي آئيين هاي مذهبي و مناسك خود را برگزار مي كنند و از اماكن مربوط به خود مانند حسينيه ها و كليساها برخوردارند.

تاريخچه كويت

کويت اسم مصغر از کلمه «کوت»، به معنای «قلعه کوچک» است. واژه «کوت» به شهری گفته می‌شود که در اطراف آن دژی وجود داشته باشد. در دوره عباسيان، کويت را «کاظمه البحار» می‌خواندند اما دريانوردان و جهانگردان پرتغالی، هلندی و انگليسی آن را قرين نيز مي ناميدند.

تاريخ پايه‌گذاری کويت به شيخ برّاک بن غرير آل‌حميد، شيخ قبيله بنی خالد و فرمانروای امارت احساء می‌رسد که در پايان سال ۱۱۱۰هجری دژی را با نام "کوت" برای انباشت آذوقه و همچنين انبار کردن جنگ‌افزار ساخت که پس از آن نام کويت از آن گرفته شد و سپس اين شهر در زمان شيخ سعدون بن محمد آل‌حميد به خاندان آل صباح بخشيده می‌شود.ساکنان اوليه کويت جماعتی از طوايف عتبی ساکن عربستان مرکزی بوده‌اند. در گذشته کويت محلی شبيه به اقامتگاه‌های معمولی عرب بوده است که به وسيله قلعه کوچکی از آن حفاظت می‌شد. بعدها اين محل به سرعت رو به آبادی و اهميت نهاد و اعراب قبلی ساکن آن جا به وسيله عقد اتحادی با قبايل و طوايف مجاور موقعيت خود را بر عليه تجاوزات طايفه خالد که در آن زمان در شمال شرقی ساحل عربستان قدرت و نفوذ داشتند مستحکم ساختند.

مردم قديم كويت در زمينه ماهيگيري ، صيد مرواريد و دامپروري اشتغال داشتند.بازرگانی کويت در قديم بيشتر بدست ايرانيان به ويژه مردم استان هاي بوشهر ، خوزستان و فارس انجام می‌شد. در آغاز رشد شهر، چند صد خانوار بهبهانی نيز از هر صنف در اين بندر ساکن شدند. با پيدايش نفت در كويت اين كشور از نظر اقتصادي متحول شدو در رده كشورهاي متمول قرار گرفت.

نظام سياسي كويت

کويت در ۱۴مه ۱۹۶۲به عنوان صد و يازدهمين کشور به عضويت سازمان ملل درآمد. در دسامبر ۱۹۶۱اولين انتخابات در کويت منجر به تشکيل مجلس مؤسسانشد که ۲۰عضو ديگر آن از اعضای کابينه بودند که وظيفه بررسی و تصويب قانون اساسی را داشتند بر آن اساس مجلس ملی کويت با ۵۰عضو در ژوئيه ۱۹۶۳تشکيل و شيخ صباح سالم الصباح به نخست‌وزيری کويت منصوب گرديد. پس از شيخ عبدالله السالم الصباح که مورد علاقه و احترام ملت کويت بود و تا سال ۱۹۶۵زمام امور اين کشور را بدست داشت، برادرش شيخ صباح السالم الصباح به حکومت رسيد. شيخ صباح السالم الصباح در ۳۱دسامبر ۱۹۷۷فوت کرد و شيخ جابر الاحمد الجابر الصباح(امير متوفي كويت) زمام امور را بدست گرفت. بموجب قانون اساسی کويت، امارت در خاندان آل صباح موروثی می‌باشد و حکومت کويت مرکب از قوای سه‌گانه مقننه، قضايه و مجريه ‌است که از يکديگر تفکيک شده و يک شورای مشورتی امير کويت را در امور مملکتی ياری می‌کند. فعاليت‌های حکومت نيز طبق قانون اساسی توسط مجلس امت کويت کنترل می‌شود.

 

اقتصاد كويت

كويت بدليل برخورداري از ذخاير نفت و گاز طبيعی يکی از بزرگترين اقتصاد های جهان به شمار مي رود.جنگ سال 1990 ميلادي و تصرف اين كشور از سوي رژيم بعث عراق باعث ركورد و زيان اقتصادي در اين كشور شد اما شش ماه پس از آزادي چرخ هاي اقتصادي بار ديگر به حركت در آمد . چشم انداز اقتصادي كويت براي سال 2035 برنامه ريزي شده است جايي كه رويكرد اين كشور براي احداث شهر جديد" المطلاع" و ارتباط اين شهر با جزيره "بوبيان" و توجه بيشتر به انرژي هاي تجديد پذير ديده مي شود. کويت با توجه به جمعيت کم و توليد ناخالص ملی بالا، از درآمد سرانه بسيار خوبی برخوردار است. متوسط درآمد سرانه مردم کويت در سال ٢٠١٨ به ۶۹هزار دلار رسيد در اين كشور آمار جمعيت زير خط فقر صفر می باشد و خانواده‌هاي كويتی از زندگی‌ مرفهی برخوردارند. نرخ تورم اقتصادی در کوبت کمتر از ۰/۲درصد برآورد می‌شود. کويت يک ميليون نفر نيروی کار دارد که اغلب آنها مهاجران کشورهای خارجی هستند. ۵۰درصد از نيروی کار کويت در بخش‌های دولتی و خدمات اجتماعی، ۴۰درصد در بخش خدمات و ۱۰درصد در بخش صنعت و کشاورزی شاغلند. صادرات محصولات نفتی ، گاز طبيعی مايع ، مصالح ساختمانی ، زغال ، سيمان ، مواد شيميايی ، فولاد ، فلزات ، استيل ، ماهی ، ميگو ، نمک ، فرآورده های غذايی ، پوشاک ، چرم ، کاغذ از اقلام صادراتی اين کشور می باشد. ايالات متحده آمريکا ، کره جنوبی ، ژاپن ، هند  ، انگلستان ، سنگاپور ، آلمان ، ايتاليا ، فرانسه ، چين و هلند از مهمترين شرکای تجاری اقتصادی کويت هستند..

اماكن ديدني كويت

برج هاي كويت(ابراج الكويت) :اين برج ها بعنوان نماد كشور كويت به شمار مي روند و با ارتفاعي معادل 120 متر در ساحل دريا و در قلب  شهر كويت واقع شده اند . برج بزرگتر دو طبقه و داراي كافه و رستوران گردان است و ورود به آن براي عموم آزاد است و از دو برج ديگر براي انجام كارهاي مخابراتي استفاده مي شود.همه ساله گردشگران داخلي و حارجي  بسياری از اين برج ها ديدن مي كنند.

 

 

                

 

مسجد بزرگ دولت(مسجد الكبير) :يکی ديگر از جاذبه هاي توريستي کويت مسجد كبير دولت است كه در مركز شهر كويت و در جوار كاخ امير اين كشور واقع شده است

مسجد الكبير يكي از بزرگترين و زيباترين مساجد جهان به شمار مي رود و از طراحي داخلي آن توسط هنرمندان برجسته انجام شده است . امير و مقامات كويتي براي خواندن نمازهاي عيد فطر و قربان و برخي از مناسبت ها در اين مكان حاضر مي شوند .مسجد الكبير در شب هاي قدر ماه مبارك رمضان پذيراي بيش از 40 هزار نمازگزار است.

 

موزه طارق رجب :اينموزه شگفت انگيز شامل مجموعه اي از آثار و تمدن نفيس اسلامي است كه بدليل وسعت آثار به سه موزه جداگانه" طارق رجب ، دار السيد و دار جيهان" با فاصله اي كم در منطقه الجابريه كويت واقع شده است. نسخ خطی قرآن كريم ،تابلوهاي خط اسلامي ، جواهر آلات ، پارچه ، سراميک و جنگ افزار از داشته هاي برتر اين سه موزه به شمار مي رود که با همت مرحوم آقاي طارق رجب و همسر انگليسي ايشان طی سالها تلاش و كوشش و براي خدمت به جهان اسلام از مزايده هاي متعدد كشورهاي مختلف خريداري و جمع آوری شده است . عمده آثار اين موزه ها از كشورهاي ايران ، هند ، آسياي ميانه  و  چين  مي باشد.

مركز علمي كويت:اين مرکز در خيابان ساحلي كويت واقع شده و در مساحتي وسيع داراي يك سينماي پنج بعديIMAX، آكواريوم گونه هاي متفاوت ماهيها ، باغ وحش حيوانات كوچك و نادر جهان ،سالن علمي براي انجام بازي هاي پرورش و رشد فكري و نمايش فناور هاي علمي مختص كودكان است.

 

موزه ملي كويت( متحف الكويت الوطني): در اين مكان مجموعه اي از اسكناس هاي قديمي ، تصاوير كويت قديم و آثار باستاني كه در جزيره فيلكا و برخي جزاير اطراف اين كشور توسط كاوشگران كويتي و خارجي كشف شده به نمايش درآمده است .همچنين آداب ، سنن و نحوه زندگي قديم مردم كويت با استفاده از ماكت هاي شمعي و برخي لوازم سنتي در غرفه هاي متعدد به نمايش درآمده است.

دهكده سنتي شيخ صباح الاحمد(قريه شيخ صباح الاحمد التراثيه) : اين دهكده در فاصله 90 كيلومتري شهر كويت و در قلب بيابان بنا شده است . در اين مكان علاوه بر درياچه مصنوعي ، رستوران هاي سنتي و خارجي ، بازي كودكان و انواع فعاليت هاي فرهنگي و اجتماعي انجام مي شود. در فصل هاي خنك سال بويژه ماه فوريه كه مقارن با جشن هاي ملي كويت است اين مكان از پر ترددترين جاذبه هاي توريستي كويت به شمار مي رود .

مركز خريد اونيوز:اين مركز خريد با مساحتي بالغ بر 270 هزار متر مربع از وسيع ترين و شيك ترين مركز خريدهاي خاورميانه به شمار مي رود كه داراي 800 فروشگاه تجاري است . پاركينگ اونيوز گنجايش 10 هزار خودرو را دارد و در سال 2013 به نشان طلاي بهترين مركز خريد خاورميانه و شمال آفريقا دست يافت. علاوه بر فعاليت اغلب برندهاي جهاني ، صدها رستوران به صورت پراكنده و در دو قسمت فود كورت فعاليت دارند. اونيوز داراي 25 سالن سينماي مجزا است كه هريك گنجايش بيش از 120 نفر را دارند. فضاي داخلي اين مركز مدرنيه ، سنتي و برخي قسمت ها همانند خيابانهاي كشورهاي اروپايي طراحي شده است.سالانه دهها هزار نفر از گردشگران داخلي و خارجي از اين مركز خريد بازديد مي كنند.

 برج الحمراء: اين برج مخروطي شكل با ارتفاعي معادل 414 متر بلندترين آسمان خراش كويت و يكي از 23 برج مرتفع جهان است . برج الحمراء از تمامي نقاط كويت قابل مشاهده است . در اين مكان علاوه بر مركز خريد گسترده ، فود كورت ، چندين باشگاه ورزشي و سالن بازي كودكان وجود دارد.

        

برج آزادي (برج التحرير): اين برج دومين آسمان خراش بلند كويت و 372 متر ارتفاع دارد و پنجمين برج بلند مخابراتي جهان به شمار مي رود. در طبقات پايين برج شعبي از وزارتخانه هاي كويت در ساعات عصر فعاليت دارند و از ديگر نقاط آن براي انجام  مخابراتي استفاده مي شود .

اداره کل ارزیابی و نظارت
سامانه تایید اسناد کنسولی
برای تایید کلیه اسناد کنسولی و دانشجویی اعم از وکالتنامه ، گواهی امضا، تایید مدارک دانشجویی و پزشکی امکان پذیر است
سامانه روادید الکترونیکی
امکان دریافت روادید الکترونیک به صورت برخط در این سامانه تعبیه شده است
سامانه امور کنسولی و ایرانیان
در این سامانه کلیه فرم های کنسولی و قوانین مربوطه درج گردیده است
کليه حقوق اين سايت متعلق است به وزارت امور خارجه جمهوري اسلامي ايران