گالری تصاویر
پینوندهای مهم

اخبار > انتخاب تبریز به عنوان پایتخت گردشگری جهان اسلام 2018


  چاپ        ارسال به دوست

تبریز 2018

انتخاب تبریز به عنوان پایتخت گردشگری جهان اسلام 2018

تبریز، شهر نمونه گردشگری جهان اسلام در سال 2018 شهر اولین های ایران، میزبان مسلمانان جهان تبریز، کهنسال ِ تاریخ ساز، گذرگاهِ تاریخ پرفراز و نشیب سرزمینی که همواره بلندای کوه‌هایش، آبی‌آسمانش، طراوت دشتهایش، برکتِ درختانش و سرانگشتان کیمیاسازِ مردمان آزاده اش، هزاران هزار تصویر در ذهن مردمان سراسر جهان ساخته است.

اکنون، تبریز ِ اولینها، پس از انتخاب در آزمونی دیگر، دروازه های خود را به روی مردمان جهان به ویژه مسلمانان جهان گشوده است تا نشان دهد آنچه در مورد تبریز می گویند، فقط حرف نیست. تبریز آماده است تا نشان دهد «تبریز را باید دید» اما چرا تبریز؟ انتخاب تبریز به عنوان شهر نمونه گردشگری جهان اسلام در سال 2018 روندی پر پیچ و خم داشته و شهر تبریز به دلیل توانمندی ها و ویژگی های متفاوت و ارزشمندی که دارد، توانست این عنوان را از آن خود نماید.انتخاب میزبان مسلمانان جهان در سال 2018 به نهمین اجلاس وزرای گردشگری سازمان همکاری‌های اسلامی در سال 2015 باز می گردد. زمانی که پس از بررسی های اولیه و داوری در ایران، شهرهای تبریز و یزد به عنوان نامزدهای ایران به اجلاس معرفی شدند و در کنار دیگر شهرهای منتخب جهان اسلام خود را در مقابل داوری صاحب نظران حوزه گردشگری قرار دادند.اجلاس به میزبانی کشور نیجر برگزار شد و در خاتمه اش پس از بررسی های دقیق و دریافت امتیازهای لازم از میان نامزدهای مختلف، شهر تبریز با دریافت 7 رای از 9 رای اجلاس، به عنوان شهر نمونه گردشگری جهان اسلام در سال 2018 به همگان معرفی نمود.در این رقابت شهرهای تالینگ مالزی،‌پالقا و سیلد بنگلادش، ماردین ترکیه، مدینه عربستان و همچنین شهرهای یزد و تبریز از ایران در رقابت شرکت داشتند؛ اما در نهایت شهر تبریز به دلیل دارا بودن مناطق نمونه گردشگری طبیعی و تاریخی مختلف، داشتن زیرساخت‌های مناسب در حوزه های مختلف، تعدد موزه‌های تخصصی، طبیعت متنوع، همچنین برگزاری رویدادهای مختلف جهانی و منطقه ای، وجود اماکن تاریخی‌، معرفی به عنوان شهر جهانی فرش و البته توجه به افزایش تعداد گردشگران ورودی داخلی و خارجی، به عنوان مقصد گردشگری مسلمانان در سال 2018 معرفی شد. انتخاب تبریز با نگاهی به دارابودن سابقه تاریخی، تمدنی و فرهنگی دیرینه این شهر صورت گرفته است. تبریز از دیرباز مهد ادب، عرفان و فرهنگ بوده و به داشتن هنرهای متنوع، انواع صنایع دستی و هنرمندان توانا مشهور است. در کنار اینها، مصادیق تاریخی دیگری همچون موزه عصر آهن، مجموعه مسجد کبود، ربع رشیدی، ارگ علیشاه، مقبرةالشعرا و دهها خانه تاریخی که معرف فرهنگ زندگی این شهر هستند، همچنین ثبت بازار تبریز در فهرست میراث جهانی یونسکو با عنوان طولانی ترین بازار به هم پیوسته مسقف آجری جهان با حدود یک میلیون متر مربع مساحت و تاریخ کهن و فرهنگ در هم تنیده با زندگی مردم شهر، نشان دهنده اهمیت و جاذبه های شهر تبریز برای دیگر مسلمانان جهان است.

اطلاعات طبیعت و سایت های گردشگری، رشد پایدار در زمینه تعداد گردشگران ورودی به شهر در یک بازه زمانی مشخص، درآمد گردشگری شهر، مراکز هنری، فرهنگی و آثار تاریخی و اسلامی، آخرین نمایشگاه های گردشگری و جشنواره های مختلف از جمله محصولات کشاورزی، صنایع دستی و تولیدات عشایری، رویدادهای گردشگری شهر در طول سال معرفی شده به عنوان کاندیدا، تعداد هتل ها و مراکز تفریحی، در دسترس بودن زیرساخت های پایه، سهل بودن سیستم حمل و نقل و دسترسی روادید، قابل دسترس بودن اطلاعاتی در مورد شهر در سطح منطقه و بین المللی از جمله فاکتورهای مد نظر برای انتخاب شهرهای نمونه گردشگری است و بر اساس بررسی های صورت گرفته، شهر زیبای ایران که چند سالی است به عنوان شهر پاکیزه، شهر مهربان با مسافران و نخستین پایتخت تشیع در جهان اسلام معرفی می شود، عنوان شهر نمونه گردشگری جهان اسلام در سال 2018 را از آن خود نموده است. سازمان کنفرانس اسلامی؛ مسلمانان، پيروان دين پيامبر خاتم (ص)، مردماني كه از هر رنگ و ن‍ژاد و كشور به نداي « قولوا لا اله الله تفلحوا» پاسخ داده و به پاي جان، آسيمه سر خود را در دامان امن الهي افكنده اند، سيزده قرن پس از نداي رادمردي كه همگان را به وحدت و مهرباني فرا مي خواند، سنگ بناي نهادي را پي افكندند كه محلي براي پيشبرد اهداف جهان اسلام و برافراشتن بيرق حق در ميان ابناي بشر باشد.«سازمان کنفرانس اسلامی» اكنون كه در حدود نيم قرن از تولدش مي گذرد، در تلاش است زمينه هاي توسعه هر چه بيشتر كشورهاي مسلمان جهان را فراهم آورده و با گسترش روحيه وحدت ميان اين كشورها، زمينه ساز تعالي و نيل به اهداف والاي دين اسلام شود.اين سازمان كه به «سازمان همکاری اسلامی» نيز مشهور است، دومین سازمان بین دولتی پس از سازمان ملل متحد مي باشد که با عضویت ۵۷ کشور و دامنه اي در چهار قاره جهان، گستره اي بسيار وسيع از مردمان جهان را در بر مي گيرد. اين سازمان صدای جمعی جهان اسلام و تضمیني برای حفاظت و حمایت از منافع جهان اسلام، همچنين ترویج صلح بین‌المللی و هماهنگی میان پيروان دين اسلام در جهان است. اين سازمان بر اساس تصمیم اجلاس تاریخی که در رباط، پادشاهی مغرب در ۲۵ سپتامبر ۱۹۶۹ برگزار شد به عنوان تصميمي مهم پس از آتش‌سوزی جنایی مسجد الاقصی در اشغال بیت المقدس تأسیس شد و تا امروز با انجام فعاليتهاي مختلف فعال بوده است. ساختار این سازمان نسبت به سازمان‌های مشابه دیگر ساده است و رکن عالی آن، پادشاهان يا رؤسای کشورها يا سران دولت‌هاست و اجلاس آن هر سه سال یکبار در پایتخت یکی از کشورهای عضو سازمان برگزار می‌شود. علاوه بر اجلاس کشورهای اسلامی، یک اجلاس دیگری توسط وزرای خارجه کشورهای اسلامی هر سال یکبار و در صورت لزوم چند بار تشکیل می‌گردد.

بر همين اساس هشتمین اجلاس سران کشورهای اسلامی در تهران و با شرکت بیشتر سران کشورهای اسلامی و مقامات عالی رتبه پنجاه و پنج کشور مسلمان در شانزدهم آذرماه ۱۳۷۶ برگزار شد. توجه به توسعه كشورهاي مسلمان در ابعاد مختلف از اهداف اساسي سازمان است و براي نيل به اين هدف، از ابزارهاي گوناگوني بهره گرفته مي شود. پیگیری و اجرای مصوبات اجلاسیه های سازمان يكي از راهكارهاي پيش بيني شده در قانون سازمان است و در اين راستا، کمیته‌های تخصصی مختلفي در سازمان تشكيل شده است.

کمیته های دائمی و کمیته های موقت سازمان كنفرانس اسلامي، در قالب موضوعاتي مانند کمیته‌های همکاری اطلاعاتی و فرهنگی، کمیته همکاری‌های تجاری و اقتصادی، کمیته همکاری‌های علمی و تکنولوژیک و همچنين کمیته‌های موقت به تناسب ضرورت و نیاز جهان اسلام تأسیس می‌شوند.اكنون در زمان دبيركلي «ایاد بن امین مدنی» بر سازمان همکاری اسلامی، تبريز به عنوان پایتخت گردشگري جهان اسلام در سال 2018 انتخاب شده . اين اقدام نيز در جهت معرفي شهرهاي جهان اسلام و افزايش مراودات اين حوزه صورت گرفته است. اهداف سازمان كنفرانس اسلامي؛ توسعه، سربلندي و رفع مشكلات كشورهاي مسلمان و همچنين مسلمانان سراسر جهان، هدف والايي است كه سازمان كنفرانس اسلامي در صدد تحقق آن است.منشور سازمان کنفرانس اسلامی، با تاكيد بر هفت گام اساسی طراحی شده تا زمینه ساز توسعه فعالیتهای اسلامی شود. بر این اساس، ارتقای همبستگی اسلامی میان کشورهای عضو سازمان کنفرانس اسلامی به عنوان یکی از موکدات دین مبین اسلام مورد توجه قرار گرفته است.با توجه به اهمیت حمایت از همکاری میان کشورهای عضو در زمینه های اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی، علمی و مواردی از این دست، همچنین لزوم بسط مشورت میان کشورهای عضو در سازمان های بین المللی برای پیشبرد اهداف مختلف مسلمانان جهان، در قالب سازمان کنفرانس اسلامی در این زمینه تلاش و برنامه ریزی گسترده ای صورت می گیرد. اسلام دین برابری و برادری است و جز تقوا، علتی برای برتری متصور نیست. از این رو تلاش در جهت محو تبعیض نژادی و خاتمه بخشیدن به استعمار در تمام اشکال آن، از جمله مواردی است که در قالب فعالیتهای سازمان مورد توجه قرار دارد.اتخاذ تدابیر لازم برای پشتیبانی از صلح و امنیت بین المللی مبتنی بر عدالت، در زمانه ای که به جهت زیاده خواهی استعمارگران، هر از گاهی آتش جنگ و خصومت در گوشه ای از جهان برافروخته می شود، اقدام مهم و موثری برای تضمین امنیت جهان به خصوص در میان کشورهای مسلمان است.آزادی فلسطین و قدس شریف، به عنوان خانه متبرک تمامی مسلمانان جهان، آرزویی دیرین است که جامه عمل پوشاندن به آن دور از تصور نیست. سازمان کنفرانس اسلامی نیز هماهنگ کردن تلاش ها به منظور حفاظت از اماکن مقدس و آزادسازی آنها و پشتیبانی از مبارزه ملت فلسطین و کمک به این ملت درجهت بازپس گرفتن حقوق و آزاد نمودن این سرزمین را مد نظر قرار داده است.

همچنین پشتیبانی از مبارزه تمام ملل اسلامی در راه حفاظت از کرامت، استقلال و حقوق ملی شان به عنوان تاکیدی مبتنی بر روح دین اسلام و آزاد زیستن تمامی ملتهای مسلمان، به عنوان یکی دیگر اهداف کنفرانس تعریف شده است.و در نهایت ایجاد جوی به منظور ارتقای همکاری و تفاهم میان کشورهای اسلامی با همدیگر و همچنین با دیگر کشورها مد نظر قرار گرفته است.


١٤:٤١ - 1397/03/30    /    شماره : ٥٢١٠٥٠    /    تعداد نمایش : ٣١٥



خروج




اداره کل ارزیابی و نظارت
سامانه تایید اسناد کنسولی
برای تایید کلیه اسناد کنسولی و دانشجویی اعم از وکالتنامه ، گواهی امضا، تایید مدارک دانشجویی و پزشکی امکان پذیر است
سامانه روادید الکترونیکی
امکان دریافت روادید الکترونیک به صورت برخط در این سامانه تعبیه شده است
سامانه امور کنسولی و ایرانیان
در این سامانه کلیه فرم های کنسولی و قوانین مربوطه درج گردیده است
کليه حقوق اين سايت متعلق است به وزارت امور خارجه جمهوري اسلامي ايران